Otvorenje preuređenog Odjela za neurokognitivnu rehablitaciju u Psihijatrijskoj bolnici Rab - 15. veljače 2013. U petak, 15. veljače, s početkom u 10:00 sati, u Psihijatrijskoj bolnici Rab održan je sastanak ravnatelja zdravstvenih ustanova s o.d. župana Primorsko-goranske županije, prof. dr. sc. Vidojem Vujićem. Tom se prigodom svečano otvoritio novi, preuređeni Odjel za neurokognitivnu rehabilitaciju koji se prostire na 400 m2 brutto površine s kapacitetom 24 kreveta. Moderno opremljene jednokrevetne i dvokrevetne sobe ističu se jednostavnošću i funkcionalnošću. Dekorirane su toplim bojama koje oplemenjuju ozračje u kojem borave oboljeli i pomažu u njihovom svakodnevnom funkcioniranju. Za najteže bolesnike opremljena je intenzivna njega s, između ostalog, modernim električnim krevetima i antidekubitalnim madracima. Prostori za fitness i "brain gym" programe koje provodi multidisciplanirni stručni tim, također su sastavni dio prostora Odjela. Ukupna sredstva za uređenje i opremu prostora iznosila su 1 mil. kn od čega je 800.000,00 kn dodijeljeno iz Fonda za decentralizirane funkcije Primorsko-goranske županije, a 200.000,00 je utrošeno iz vlastitih sredstava Bolnice. Neurokognitivna rehabilitacija predstavlja program tretmana kognitivnih oštećenja u osoba koje boluju od niza neuroloških i psihijatrijskih bolesti. Danas se u svijetu na takvim odjelima liječe osobe s funkcionalnim neurokognitivim smetnjama koje mogu biti uzrokovane oštećenjem mozga, kao na primjer nakon moždanih udara, traume mozga, kao posljedica degenerativnih neuroloških bolesti, ili su nastali u okviru različitih psihijatrijskih poremećaja, uključujući demencije, ali i afektivne poremećaje, primjerice teže depresije. Stručni tim Psihijatrijske bolnice Rab na vrijeme je prepoznao potrebu liječenja neurokognitivnih poremećaja koji se sada tretiraju u obnovljenom i suvremeno preuređenom Odjelu za neurokognitivnu rehabilitaciju, prvom na ovom području. Ovaj pristup liječenju neurokognitivnih poremećaja predstavlja novinu u PGŽ, čime je učinjen značajan iskorak u kvaliteti ukupne zdravstvene ponude u našoj županiji i šire.